Ker je gojenje raznoraznih rastlin zelo enostavno, se lahko tudi pegasti badelj sadi na vrtu. Ker lahko liste nabiramo od maja do avgusta, plodove pa avgusta, imamo kar precej časa, da lahko izdelamo svoje pripravke iz te zdravilne rastline. Najbolj so pomembna semena znotraj plodov, ki jih lahko naberemo avgusta.
Kako pripravimo čaj:
Najbolj razširjena oblika uporabe, ki jo ima pegasti badelj, je čaj. Semena zmeljemo v mlinčku in jih poparimo na 2 do 3 dl vode. Pokrit poparek mora stati 10 do 15 min, nato ga precedimo.
Kako pripravimo tinkturo:
Celotno rastlino narežemo na manjše koščke in ko namočimo na 3 tedne v 40 % alkoholu. V tem lasu mešanico večkrat premešamo. Po treh tednih vsebino precedimo in tinkturo hranimo na hladnem v temnem prostoru.
Kako lahko pripravimo jedi:
Skuhani mladi listi se uporabljajo kakor špinača. Stebla listov pa lahko damo v krompirjevo juho, ki ji dodamo oljčno olje.
Ker je pegasti badelj zdravilna rastlina, ki uspešno čisti in zdravi jetra, jo lahko brez ovir dodajamo večkrat v svojo dieto. Na ta način bodo naša jetra vedno dovolj varovana in bodo le v izjemnih primerih potrebovala večje količine zdravilnih pripravkov. Tako kakor je hitra hrana dostopna na vsakem koraku, je tudi zdrava hrana in zdravilne rastline vedno bolj dostopna. Če se pegasti badelj dobi že v mnogih trgovinah, je praktično to na dosegu roke. Na takšen način je hrana, ki je zdravilna za telo mnogo lažja kakor pa ne dolgo nazaj.
Ko sem bila še zelo majhna, se spomnim, da je moja babica imela zel veliko naravnih pripravkov, iz katerih je pripravila marsikaj okusnega ter tudi zdravilnega. Nikoli nismo smeli jemati zdravil. Če ni bilo nujno. Verjetno sem zato bila celo otroštvo večinoma zelo zdrava. Čez čas sem seveda vse to znanje dala na stran, sedaj pa se z veseljem vračam ter poiščem še kaj novega, kakor je recimo pegasti badelj in ga v celoti preizkusim.