Kaj pa, če bi ječmenova trava bila posajena, kar pri meni doma in bi namesto prahu uporabljala kar sveže zelenje? Na to sem pomislila, ko sem videla, da imam doma že goro škatel z raznimi super živili v prahu in sem se poleg vsega spogledovala s tem, da bi tudi ječmenova trava v prahu krasila moje zdravilno poličko v kuhinji.
Na hitro sem pobrskala po spletu in našla zelo enostavna navodila. Ječmen sem najprej namočila za dva dni ter ga posejala v različne lončke. Lončke s posajenim ječmenom pa sem posadila kar na balkon, da bodo izpostavljeni soncu. Kaj mi pomaga ječmenova trava, ki je zrasla brez sončnih žarkov? Jaz bi si upala trditi, da prav nič. No, sedaj pa je na vrsti čakanje. Morda ne bo nič ali pa morda nekaj bo. In res sem čez dober teden opazila, da se nekaj dogaja. Prvi znaki, da se je ječmen uspešno zasadil, so že pogledali iz zemlje in navdušenje se je začelo. Nisem sicer še pogledala ali se lahko ječmenova trava kar sveža zmelje in se kar uporabi, ampak mislim, da če sem prišla do sem, bom tudi za nadaljevanje našla rešitev.
Ne spomnim se, koliko časa je preteklo, da je ječmenova trava zrasla do višine približno 10 cm. Vem samo to, da je bila takrat pripravljena, da preizkusim, ali jo lahko zmešam v smuti ter upam, da užiten okus.
Izbrala sem še nekaj zelenja, iz katerega bom naredila zeleni sok, med tem zelenjem je bila tudi ječmenova trava, ki se mi zdi, da je kar primerno dopolnjevala izbrano mešanico. Špinača, kivi in ječmenova trava so se zmešali v popoln zeleni sok in test, je bi pripravljen. Okus je bil prav odličen in z lahkoto bi spila še kakšen tak sok. Ampak ker je ječmenova trava v omejeni količini, moram vseeno malce paziti, da je ne porabim takoj, saj bo nekaj časa trajalo, da zraste nova.